SKU: END52MBK5P
  • No Restocking Fee
Enduro 52 inch Matte Black Ceiling Fan
SKU: END52MBK5P
Choose options for pricing
Select Finish: Matte Black
  • No Restocking Fee
(27 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan w/Blades
Shipping Method: Ground
SKU: END52MBK5P
UPC: 647881189280
Electrical and Operational Information
Efficiency: 86.77
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 80.00
Voltage: 120
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.17
Backplate/Canopy Height: 5.91
Backplate/Canopy Width: 5.91
Diameter: 52
Weight: 16.00
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 12
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FTC Test report Mean CFM High: 5142.89
  • RPM 1: 186 / RPM 2: 125 / RPM 3: 67
  • AMPS (Hi Speed): 0.51
  • Control Status: Not Compatible / Control Types Included: Pull Chain
  • Reverse Location: Switch Housing
Motor Wattage: 60.9
Unit Air Flow: 5284.13
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Location Rating: Suitable for Wet Locations
Prop 65: Yes
UL Ratings: ULus
Warranty: Limited Lifetime
Additional Details
Chain Cord Features: 1x4in Downrods
Features:
  • Room Size: Large rooms (up to 18 X 20)
  • Glass/Shade Included: No
  • Downrod Diameter: 0.5
  • Heavy-Duty, 3-Speed Reversible Motor
  • Tri-Mount (Flat, Angled or Semi-flush)
  • 4" Downrod (Included)
  • Limited Lifetime Warranty
  • Additional Features:
    • 52" Blades in Outdoor Matte Black (Included)