SKU: MNG52FBSB3
  • Bulbs Included
  • Non-Returnable
Manning 52 inch Flat Black / Satin Brass with Flat Black/Flat Black Blades Ceiling Fan in Flat Black and Satin Brass
SKU: MNG52FBSB3
Discontinued
Live Chat
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Low ceiling? No Problem! Part of our Low Ceiling Solutions Series, the Manning 52" indoor low ceiling solution fan by Craftmade is the perfect answer. Featuring a slope adjusting mounting method, clean contemporary styling, a 3-speed, reversible motor with integrated dimmable LED light, included remote and wall controls and WIFI compatibility, the Manning checks all the boxes.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan w/Blades, LED Light Kit, Wi-Fi
Shipping Method: Ground
SKU: MNG52FBSB3
UPC: 647881220785
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000
Dimmable: Yes
Efficiency: 78
Lamping Category: Other
Lamping Features:
  • IntegratedLED
  • Fixture Lumens Per Watt: 63
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED Disk
Lead Wire Length: 80.00
Lumens: 1260
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Total Watts: 20
Voltage: 120
Wattage Max: 20.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 3.46
Backplate/Canopy Height: 6.43
Backplate/Canopy Width: 6.43
Diameter: 52
Height: 14.71
Length: 52
Weight: 15.21
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13.00
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FanCFMHigh: 4915.28 / FanCFMLow: 2064.96
  • Blades Included / Blade Length: 22.05 / Blade Material: Plywood
  • Fan Maximum Amperage: 0.58
  • Fan RPM High: 178 / Fan RPM Low: 83
  • Wall Control Included
  • Fan Hanging Weight: 15.21
  • Ceiling To Fan Bottom: 14.71
Motor Wattage: 69.62
Unit Air Flow: 3549
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: cULus
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 6 in Rod
Features:
  • Great rooms (larger than 18 X 20)
  • 2.57 H x 9.61 W Integrated Frosted White Acrylic Shade