SKU: MCY52FB3
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
McCoy 52 inch Flat Black Ceiling Fan (Blades Included)
SKU: MCY52FB3
Choose options for pricing
Select Finish: Flat Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Looking for universal style and strong performance? The McCoy 52" ceiling fan by Craftmade is the real deal. The McCoy features a clean cylinder body, custom three blades, dimmable 18W LED Light with an optional lens cover included, and hardwired wall control that ensures perfect performance.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan (Blades Included)
Brand Product Description: 52" McCoy in Flat Black w/ Flat Black Blades
Shipping Method: Ground
SKU: MCY52FB3
UPC: 647881256708
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Avg Rated Life: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lead Wire Length: 80
Lumens: 1000
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Integrated LED
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 18.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Height: 2.3
Backplate/Canopy Width: 5.91
Height: 16.45
Weight: 14
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 11
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • CFM Low Avg: 1224
  • Motor Size: 153x15
  • Housing Width (in): 7.48
  • Housing Height (in): 4.78
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Speeds: 4
Unit Air Flow: 3753
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cETLus Indoor
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 1 x 6 in. Downrod
Features:
  • Mounting Method: Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
  • Hard Wired, 4 Speed Control Included
  • Custom McCoy Blades Included
  • Dual Mount (Flat or Angled Ceiling up to 23)
  • Indoor Rated
  • Included (Optional) 18 Watt LED Light Kit (Dimmable) Optional Lens Cover Included
  • Standard, 4-Speed Reversible Motor
  • 6 inch Downrod Included
  • JA8/Title24 Compliant
  • Additional Features:
    • Energy Guide 2568 CFM, High Speed 3753 CFM
    • 60Hz