SKU: MND80FB6
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Mondo 80 inch Flat Black Ceiling Fan (Blades Included)
SKU: MND80FB6
Choose options for pricing
Select Finish: Flat Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(92 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
How do we make a best selling ceiling fan even better? We make it bigger, improve performance, and add a dimmable 3 CCT LED light kit. The Mondo 80" ceiling fan features an energy-saving, high-performance DC motor, set of six custom rolled aluminum blades, integrated 20W dimmable LED 3 CCT 3000-5000K light with optional lens cover and is easily controlled with either the included remote control or the integrated WIFI featuring breeze and timer functions compatible for use with most smart home devices, smart phones and systems.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan (Blades Included)
Brand Product Description: 80" Mondo Indoor/Outdoor in Flat Black w/ Flat Black Blades
Shipping Method: Ground
SKU: MND80FB6
UPC: 647881253936
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000/4000/5000
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Avg Rated Life: 50000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: Integrated LED
Lead Wire Length: 80
Lumens: 1136
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Integrated LED
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Wattage Max: 20.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Height: 2.2
Backplate/Canopy Width: 5.35
Height: 16.47
Weight: 21.16
Width: 80
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 21
Fan Blade Span: 80
Number of Fan Blades: 6
Fan Operational Information
Fan Features:
  • CFM Low Avg: 4063.43
  • Motor Size: 165x74
  • Housing Width (in): 9.32
  • Housing Height (in): 2.91
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Speeds: 6
Unit Air Flow: 8194
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cETLus Damp
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 1 x 6 in. Downrod
Features:
  • Mounting Method: Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
  • Custom Mondo 80 Aluminum Blades Included
  • Damp Rated
  • Included (Optional) 20 Watt LED Light Kit (Dimmable) Optional Lens Cover Included
  • Energy Saving, 6-Speed Reversible DC Motor
  • 6 inch Downrod Included
  • Additional Features:
    • Energy Guide 6258 CFM, High Speed 8194 CFM
    • 60Hz