SKU: MOT52FB3
  • No Restocking Fee
Moto 52 inch Flat Black with Flat Black/Greywood Blades Ceiling Fan
SKU: MOT52FB3
Choose options for pricing
Select Finish: Flat Black
  • No Restocking Fee
(73 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Like a fast car, the Craftmade Moto 52" ceiling fan with it's heavy-duty, 3-speed reversible motor is built for performance. Damp rated for use indoor or out with included reversible blades, the Moto offers versatility that delivers!
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan w/Blades
Shipping Method: Ground
SKU: MOT52FB3
UPC: 647881220914
Electrical and Operational Information
Efficiency: 102
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 80.00
Voltage: 120
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.2
Backplate/Canopy Height: 5.96
Backplate/Canopy Width: 5.96
Diameter: 52
Height: 13.92
Length: 52
Weight: 13.67
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13.00
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FanCFMHigh: 5460.77 / FanCFMLow: 2019.56
  • Blades Included / Blade Length: 22.05 / Blade Material: Plywood / Reversible Blade s
  • Fan Maximum Amperage: 0.51
  • Fan RPM High: 186 / Fan RPM Low: 67
  • Fan Hanging Weight: 13.67
  • Ceiling To Fan Bottom: 13.92
Motor Wattage: 60.68
Unit Air Flow: 3820
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: cULus
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 6 in Rod