SKU: PHB60SB3-NWF
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Phoebe 60 inch Satin Brass with White Blades Ceiling Fan
SKU: PHB60SB3-NWF
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Brass
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(93 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Ceiling Fan
Brand Product Description: 60" Ceiling Fan w/DC Motor, W/Blades & LED Light kit
Shipping Method: Ground
SKU: PHB60SB3-NWF
UPC: 647881271145
Electrical and Operational Information
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Efficiency: 198
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED Disk
Lumens: 645
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V