SKU: P104SB5-52BWNFB
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Pro Plus 104 52 inch Satin Brass with Black Walnut/Flat Black Blades Contractor Ceiling Fan
SKU: P104SB5-52BWNFB
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Brass
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The ideal combination of excellent performance, exceptional value and timeless style, the NEW Craftmade Pro Plus 52" ceiling fan with clear glass four light with dimmable LED bulbs included featuring a clean motor, updated straight blade arms and canopy is built for performance. The dual mount, 3-speed, reversible fan includes custom 52" reversible blades. Optional 44" custom reversible blades and remote controls are available.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Contractor Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan w/Blades, 4 Clear Glass LED Lights
Shipping Method: Ground
SKU: P104SB5-52BWNFB
UPC: 647881220174
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000
Dimmable: No
Efficiency: 80
Lamping Category: LED
Lamping Features: Fixture Lumens Per Watt: 115.77
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: A19
Lead Wire Length: 76.00
Lumens: 810
Primary Number of Bulbs: 4
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 4
Total Watts: 28
Voltage: 120
Wattage Max: 7.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.13
Backplate/Canopy Height: 5.51
Backplate/Canopy Width: 5.51
Diameter: 52
Height: 19.16
Length: 52
Weight: 18.70
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 11.50
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FanCFMHigh: 4698.03 / FanCFMLow: 1938.47
  • Blades Included / Blade Length: 20.67 / Blade Material: MDF / Reversible Blade s
  • Fan Maximum Amperage: 0.56
  • Fan RPM High: 171 / Fan RPM Low: 67
  • Fan Hanging Weight: 18.7
  • Ceiling To Fan Bottom: 19.16
Motor Wattage: 67.36
Unit Air Flow: 3390
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: ULus
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 4 in Rod
Features:
  • Great rooms (larger than 18 X 20)
  • 4.61 H x 4.33 W Bell Clear Glass Shade