SKU: P52BNK5-52DWGWN
  • No Restocking Fee
Pro Plus 52 inch Brushed Polished Nickel with Driftwood/Grey Walnut Blades Contractor Ceiling Fan
SKU: P52BNK5-52DWGWN
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Polished Nickel
  • No Restocking Fee
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The ideal combination of excellent performance, exceptional value and timeless style, the NEW Craftmade Pro Plus 52" ceiling fan featuring a clean motor, updated straight blade arms and canopy is built for performance. The dual mount, 3-speed, reversible fan includes custom 52" reversible blades. Optional 44" custom reversible blades, light kits and remote controls are available.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Contractor Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan Ceiling Fan w/Blades
Shipping Method: Ground
SKU: P52BNK5-52DWGWN
UPC: 647881219635
Electrical and Operational Information
Efficiency: 82
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 76.00
Voltage: 120
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.13
Backplate/Canopy Height: 5.51
Backplate/Canopy Width: 5.51
Diameter: 52
Height: 13.52
Length: 52
Weight: 14.01
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 11.50
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FanCFMHigh: 4744.22 / FanCFMLow: 1997.93
  • Blades Included / Blade Length: 20.67 / Blade Material: MDF / Reversible Blade s
  • Fan Maximum Amperage: 0.56
  • Fan RPM High: 170 / Fan RPM Low: 67
  • Fan Hanging Weight: 14.01
  • Ceiling To Fan Bottom: 13.52
Motor Wattage: 67.21
Unit Air Flow: 3445
Included Components
Light Kit Included: No
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: ULus
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 4 in Rod