SKU: SOF42BNK3
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Sofia 42 inch Brushed Polished Nickel with Clear Acrylic Blades Fan, Hidden Blades
SKU: SOF42BNK3
Choose options for pricing
Select Finish: Brushed Polished Nickel
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Out of Stock
Call us for availability information 866-344-3875
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
The Sofia 42" hidden blade ceiling fan features three elegant layers of faceted clear acrylic drops that surround an integrated two-tiered 6-light kit with dimmable LED bulbs included and hidden, retractable clear polycarbonate custom blades. The Sofia 42" ceiling fan combines the best features of brilliant luxury lighting with the benefits of a ceiling fan that is easily controlled with either the included remote control or the integrated WIFI for use with most smart home devices, smart phones and systems.
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Fan
Brand Product Description: 42" Sofia in Brushed Polished Nickel w/ Clear Acrylic Blades
Shipping Method: Ground
SKU: SOF42BNK3
UPC: 647881249908
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features: Bulb Avg Rated Life: 15000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: A19
Lumens: 1920
Primary Number of Bulbs: 6
Socket: E26
Total Number of Bulbs: 6
Total Watts: 24
Voltage: 120V/60Hz
Wattage Max: 4.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.13
Backplate/Canopy Width: 5.91
Height: 21.69
Weight: 29.76
Width: 42
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 6.5
Fan Blade Span: 42
Number of Fan Blades: 3
Fan Operational Information
Fan Features:
  • CFM High: 2939
  • CFM Low Max: 2530
  • Motor Size mm: 155x8
  • Housing Width In: 19.29
  • Housing Height In: 4.09
  • Blade Material: Polycarbonate
  • Reversible Motor: Yes
  • Motor Speeds: 6
  • Light Kit Status: Integrated
Unit Air Flow: 2939
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: cSGSus Indoor
Warranty: Limited Lifetime Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 1 x 6in. Downrod
Features:
  • Mounting Method: Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
    • Sofia 42 Hidden Blades Polycarbonate Blades Included
    • Suitable for Indoor only
    • Integrated 6 x 4 Watt LED Bulb Light Kit (Dimmable)
    • Energy Saving, 6-Speed Reversible DC Motor
    • 6 inch Downrod Included