SKU: VEN52CW5
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Ventura 52 inch Cottage White with Cottage White/Driftwood Blades Indoor/Outdoor Ceiling Fan
SKU: VEN52CW5
Choose options for pricing
Select Finish: Cottage White
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(100+ in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 2-3 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Craftmade
Brand Category: Indoor/Outdoor Ceiling Fan
Brand Product Description: 52" Ceiling Fan w/Blades, LED Light Kit
Shipping Method: Ground
SKU: VEN52CW5
UPC: 647881203023
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED Disk
Lead Wire Length: 80.00
Lumens: 1095
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 19.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.37
Backplate/Canopy Height: 5.85
Backplate/Canopy Width: 5.85
Diameter: 52
Weight: 14.33
Width: 52
Fan Blade Information
Fan Blade Pitch: 13
Fan Blade Span: 52
Number of Fan Blades: 5
Fan Operational Information
Fan Features:
  • FTC Test report Mean CFM High: 5009.66
  • Reverse Location: Upper Housing
Included Components
Light Kit Included: Yes
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: cULus Damp
Warranty: Limited Lifetime
Additional Details
Chain Cord Features: 1x6in Downrods
Features:
  • Product Height (Primary Downrod): 18.91Blade to ceiling Height (Primary Downrod): 10.57
  • Room Size: Large rooms (up to 18 X 20)
  • Glass/Shade Included: Yes
  • Downrod Diameter: 0.5
  • Glass/Shade Height: 6.92 x Glass/Shade Width: 11.81
  • Glass/Shade Material: Metal
  • Glass/Shade Shape: Dome
  • Energy Saving DC Motor
  • Additional Features:
    • Dual Mount (Flat or Angled Ceiling)
    • 6" Downrod (Included)
    • Limited Lifetime Warranty
    • 52" Reversible Blades in Cottage White/Driftwood (Included)